Brikett vagy tűzifa? Melyiket válasszam?
Milyen a jó brikett? Mikor érdemes a brikettet választanod a tűzifa helyett és mikor érdemes a régi jól bevált tűzifánál maradni? – ezekre a kérdésekre keressük a választ!
A brikettről érdemes tudni, hogy:
- jó esetben ragasztómentes, és
- valamilyen fafeldolgozási melléktermékből állítják elő úgy, hogy ledarálják, és egy nagynyomású prés géppel formára sajtolják.
Sajnos az utóbbi időben a brikett piaca felhígult, így megjelentek a gyengébb termékek és azok az eladók, akik a minőség helyett a mennyiségre mennek. Éppen ezért érdemes óvatosnak lennünk, hiszen könnyen átverhetnek minket. A szomorú igazság viszont az, hogy a brikett még mindig jobban és könnyebben ellenőrizhetőbb alapanyag, mint a tűzifa.
Mielőtt azonban nagyon előreszaladnánk, essen szó röviden a tűzifa előnyeiről és lehetőségeiről.
Mikor érdemes a tűzifát választanod a brikett helyett?
- Ha saját erdőd van, vagy
- évek óta ugyanonnan, a NÉBIH által jegyzett hivatalos eladótól vásárolsz, és meg vagy vele elégedve.
Ha tűzifával akarsz fűteni, és el akarod kerülni a buktatókat, akkor kezdd itt: Tűzifát okosan
Ha jól bevált beszerzési forrásod van, és egyszerre meg tudsz venni annyit, hogy egy-két évre előre betárazz. Így biztosítható az, hogy annyira kiszáradjon a fa, hogy megérje vele fűteni.
A frissen kitermelt fának a nedvességtartalma akár 40-60% is lehet. A magas nedvességtartalmú fa az égés során először a víz elpárologtatására “használja” az energiáját, és csak utána kezd fűteni. Ez számos hátrányt jelent neked, pl:
- Sokkal többet fizetsz, mert kevesebb energia marad a fűtésre.
- A fűtőberendezésed sokkal hamarabb tönkremegy, mert az elpárologtatott savas nedvesség szétmarja.
- A kéményed sokkal hamarabb tönkremegy, mert ez a savas nedvesség a kéményben lecsapódik, és hihetetlen módon károsítja azt.
- A magas nedvességtartalmú fát 1-2 évig száraz helyen kell tartani, ami nemcsak a helyet foglalja, de a pénzed is benne áll.
- Ha nedves fával fűtesz, tulajdonképpen fogalmad sincs róla, hogy mennyibe kerül a fűtés.
Tehát ha biztos helyről vásárolsz, pontosan mérhető mennyiséget jó áron, és van elég pénzed, meg helyed, hogy 1-2 évre előre betárazz. Ha szeretnéd összehasonlítani, hogy mekkora a brikett és a tűzifa fűtőértéke, akkor olvasd el ezt a cikket: A tűzifa vagy a brikett olcsóbb?
De mi történik akkor, ha nem tudsz két évre elegendő fát betárazni, vagy nincs elég pénzed, hogy ennyi tűzifát megvegyél?
Akkor jönnek a nepperek, akik olyan kalodában hozzák a fát, aminek a belseje üres, vagy jobb esetben csak szellősen van rakva. Vagy súlyra vásárolsz, és az az igazi átverés, mert akkor fizetsz igazán a vízért.
Nem hiszed? Akkor olvasd el a következő sztorit!
Egy ismerős tüzépes felhívott egy ilyen nagyon olcsó hirdetőt. Rendelt tőle 10 kaloda fát, de nem mondta meg neki, hogy a Tüzép lesz a szállítási cím. Meg is jelent az eladó, kérdezte hová tegyék a fát. Mondta az ismerősöm, hogy először fel kellene állni a hídmérlegre, hogy pontosan megmérjék valóban annyi mázsát hozott-e amennyit ígért. Azzal a lendülettel fordult is ki a telepről a nepper. Nyilvánvalóan közel nem volt meg a mennyiség.
Itt pedig egy másik nagyon hasznos cikk: A tűzifa vásárlás veszélyei, és hogyan kerüljük el?
Ekkor lép színre a megoldás: biztos helyről vásárolt brikett.
Ha brikettet vásárolsz, akkor ügyelj arra, hogy ellenőrizhető, minőségi tanúsítvánnyal rendelkező brikettet vásárolj.
Milyen a jó brikett?
- Megbízhatóan károsanyag mentes (nem bútorlapból van pl.)
- Állandó és nagyon magas fűtőértéke van, ami a frissen kitermelt tűzifának akár a háromszorosa is.
- Lézer pontosan mérhető a mennyisége.
- A víztartalma 10% alatti, így nem károsítja a kazánt, a kéményt.
- A fafeldolgozás során keletkező melléktermékből készül: fa aprítékból, forgácsból és fűrészporból, tehát lényegesen környezetkímélőbb.
- Hamu tartalma minimális: 1-3% körüli, sokkal kevesebb a gond vele.
- Nem kell hasogatni, nincs vele semmi plusz munka. Csak betárolod és a tűzre rakod.
- Könnyű, tiszta és egyszerű a tárolása.
- Nem kell egyszerre megvenni két évre előre. Elegendő egy-két hónapra bevásárolni.
- Ingyen házhoz szállítják itt: Keményfa brikett 1 raklap 800 kg 71.899,- Ft
Hogyan gyújtsuk be a brikettet?
Fontos: Mielőtt vásárolsz, győződj meg róla, hogy a kazánod alkalmas-e a brikettel történő tüzelésre! Faelgázosító kazánba kimondottan tilos beletenni.
Mivel ebbe a kazánfajtába egy turbina fújja be az égéshez szükséges levegőt, így akkora hő keletkezhet, hogy az 5-6 cm széles tűzálló tűzterelő vasak úgy eldeformálódnak benne, mintha egy tank ment volna keresztül rajtuk.
A brikettet minden olyan fűtőberendezésben használhatjuk, amiben fát vagy szenet, ha megfelelően lefojtható a kazán vagy kandalló. Egy ilyen fűtőberendezésben az izzás ideje akár 8-12 óra is lehet.
Összefoglalva: A legolcsóbb brikett vagy a legolcsóbb tüzifa, biztos átverés. Ha ilyet veszel nem olcsón vásároltál, hanem átvertek. Mindig ellenőrzött helyről vásárolj, legyen az brikett vagy tűzifa, a legfontosabb a biztonság és az, hogy a kellő hőt leadja, amire befizettél.
A cikket azért írtam, hogy bemutassam a tűzifa és a brikett jellemzőit, illetve azok esetleges előnyeit és veszélyeit.
Barátsággal:
Siposs Levente
felújítás szakértő
A tartós lakásfelújítások támogatója