Miért fontos a csemperagasztó helyes megválasztása, avagy: hogyan kerülheted el, hogy a drága burkolat egy év múlva felváljon?
Ennek a cikknek nem az a célja, hogy szakmai képzést nyújtson. Megírásában az vezérelt, hogy segítséget nyújtsak azoknak, akik nem tudják hogyan válasszunk csemperagasztót, de tudják, hogy a megfelelő anyagok kiválasztása jelentősen befolyásolja majd az elvégzett munka minőségét és élettartamát.
A hidegburkolat tartósságának záloga a szakmai előírások betartása. Ide tartozik a
- képzett szakember alkalmazása, ehhez itt találsz információt: Hogyan válasszak kivitelezőt?
- a megfelelő aljzat elkészítése,
- a szakmai előírások betartása,
- a burkolóanyagoknak és a burkolási körülményeknek megfelelő segédanyagok megválasztása.
Ezek közül mi a megfelelő csemperagasztó kiválasztásával foglalkozunk ebben a cikkben.
Hogyan válasszunk csemperagasztót?
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy hetekig vadásznak a mesebeli csempére vagy járólapra, és miután rátaláltak álmaik méregdrága burkolatára, a csemperagasztón próbálnak spórolni.
Az olcsó, vagy nem megfelelő csemperagasztó használata pedig oda vezet, hogy a burkolat idővel felválik a felületről.
Ilyenkor többszörösen veszítünk az „üzleten”:
- A drága csempe megy a kukába.
- Duplán kell megfizetni a teljes munkát és anyagokat,
- a bontás egy csomó kellemetlenséggel és kosszal jár,
- Új kivitelezőt kell keresni.
Igaz, hogy a burkolat tartóssága a cikk elején részletezett körülmények függvénye, a jól kiválasztott csemperagasztó jelentősen csökkenti a kockázatot.
A csemperagasztó kiválasztásának három fő szempontja:
- Mit ragasztunk?
Azaz mik a jellemzői a burkolatnak, amit le akarunk ragasztani?- Méret: minél nagyobb méretű egy lap, annál nagyobb teljesítményű csemperagasztóra lesz szükségünk.
- Alapanyag: Van nedvszívó és nem nedvszívó burkoló anyag. Előbbire példa az égetett kerámia lapok, míg az utóbbi csoportba tartozik pl. a közkedvelt greslap. A nem nedvszívó lapokhoz nagyobb tapadószilárdságú csemperagasztó kell.
- Súly: a vastag és nehéz lapok ragasztásához speciális, nagy teherbírású ragasztó kell.
- Szín: egy sötét szín sokkal jobban felmelegszik a napsütésre, mint egy világos. A hőtágulás miatt rugalmas csemperagasztó kell.
- Mire ragasztunk?
Itt az alapfelületről esik szó.- Nedvszívó alapfelület: pl. a beton, vagy a vakolat. Nincs különösebb előírás.
- Nem nedvszívó felület: a meglévő burkolat, vagy műgyanta. Nagy tapadószilárdságú csemperagasztóra lesz szükség.
- Rugalmas alapfelület: pl. a kenhető szigetelés, vagy a folyékony fólia. Rugalmas, flexibilis ragasztó jó ide.
- Milyenek a külső körülmények?
- Kültér, vagy beltér. Kültérben lényegesen nagyobb igénybevételnek kell ellenállnia a burkolatnak.
- Nyitott, vagy fedett kültér. Képzeld, ha egy sötét lapot órákig süt a nap nyáron, felmelegszik akár 60-70 C˚ fokra is. Jön egy jó nagy zápor, percek alatt lehűti 15 C˚ fokra. Micsoda brutális feszültségek ébrednek ilyenkor a burkolatban!? Ezt csak nagyon komoly tapadószilárdság és rugalmasság képes elviselni.
- Padlófűtés: igen, vagy nem. A padlófűtés általában lassan melegszik fel ugyan, de jelentős hőmérséklet változás történhet pár óra alatt, ezért ide válasszunk flexibilis csemperagasztót.
- Terhelés: kicsi, vagy nagy gyalogos forgalom, esetleg járművek, ipari terhelés.
Tévhit: A fagyálló ragasztó kültérbe is jó.
Minden csemperagasztó fagyálló. Egy olcsó átlagos csemperagasztó nem fogja azért elengedni a lapot, mert egy nyaralóban télen -25 C˚ fok lesz.
Mit jelentenek a jelölések a csemperagasztón?
C: cement kötésű csemperagasztó.
1 vagy 2: tapadóerő (normál tapadású „1”vagy fokozott tapadású „2” ).
F: gyorskötésű csemperagasztó.
T: csökkentett lecsúszási hajlam 1 mm-től kisebb megcsúszás/ Tixotróp- alkalmas a fentről lefelé burkoláshoz, mikor az alsó sor csempe van vágva.
E: nyújtott nyitott idő- az aljzatra felhordott ragasztó 30-40 percig is nyitva lehet nem szárad be az anyag, nem bőrösödik a felülete, a burkoló nagyobb felületre is felkenheti, így gyorsabb és könnyebb dolgozni.
S1 vagy S2: alakváltozási tulajdonság- a csemperagasztó megkötött állapotban 2,5 vagy 5 mm elmozdulásra képes, így hősokk esetén fel tudja venni az aljzat és a burkolat közötti nyíróerőt. Nagy méretű, lapok esetén, nyitott teraszon S1, ha még sötétek is a lapok akkor S2.
A következő útmutató nem szentírás, de nagy segítség hogyan válasszunk csemperagasztót.
Gyártónként eltérő lehet:
C1 csemperagasztók
Ezek a kereskedelemben kapható legolcsóbb ragasztók. Csak mázas kerámia csempét ragassz vele beltérben, maximum 20×25 cm méretben. Falra ragasztás esetén csak az alulról-felfelé ragasztáshoz jó.
C1TE
Csak mázas kerámia csempét ragassz vele, de ezzel már lehet felülről lefelé burkolni, és nem bőrösödik be a felülete 10 perc alatt. A felváló csempék egyik fő okozója, hogy a kikent csemperagasztóra túl későn kerül rá a lap. Ezalatt az idő alatt bebőrösödik a ragasztó, és nem fog hozzáragadni megfelelően a csempe. A jelenséget úgy tudod észrevenni, hogy bemattul a kikent csemperagasztó felülete, és később úgy jön fel a burkolat, hogy a csempén szinte nyoma sincs a ragasztónak.
C2TE
Innentől nevezhető egy csemperagasztó flexibilisnek. C1-es flexibilis ragasztó nincs. Ez egy viszonylag széles spektrum, ezért érdemes elolvasni mit vállal a gyártó.
Az alsó spektrum 30×30-as lapméretig már greslap ragasztására is alkalmas, kültérben csak fedett terasz esetén. Padlófűtésre és kent szigetelésre alkalmas.
A felső kategóriások 60×30 cm-es lapokat is biztonsággal ragasztanak, fedetlen teraszon is, nagyobb igénybevétel esetén, akár gipszkartonra is.
C2TES1
Itt vannak az igazán komoly rugalmas csemperagasztók. Nagyméretű-, sötét színű burkolólapok esetén déli fekvésű teraszon ilyet válassz. Ezzel ragaszthatsz OSB lapra is, de csak megfelelő tapadóhíd kialakítása után.
C2TES2
A csemperagasztók királya. Extrém igénybevétel esetén lehet szükséges, viszonylag ritkán fordul elő. Ha ilyet kell alkalmaznod, azt valószínűleg a lap csomagolásán is feltüntetik.
C2FTS1
Ha szorít az idő, akkor nagy teljesítményű és flexibilis gyorskötésű csemperagasztó lehet a megoldás. Ez nemcsak annyiban gyors, hogy hamar járhatsz az ezzel burkolt felületen, hanem hamar ki is fugázhatod. Rengetegszer találkoztam azzal a problémával, hogy kifoltosodott a fugázó anyag. Ennek a legtöbbször az volt az oka, hogy amit ma leburkoltak, azt másnap kifugázták. Ekkor a csemperagasztó volt már annyira kemény, hogy lehessen rajta közlekedni, de közel sem volt kiszáradva. A fugázóval lezárták a fugákat, így a csemperagasztóban lévő lúgos nedvesség kilökte a fugázó anyag színét. A gyorskötésű csemperagasztóval ezt is elkerülheted.
Különleges elvárások
Vékony lapok fektetéséhez kell a folyékony ágyas csemperagasztó. Azért ezt ne úgy képzeld el, mint az önterülő padlókiegyenlítőt, hogy csak leöntöd az aljzatra és ráfekteted a lapot! Ennek a képlékenysége olyan, hogy ráfektetve könnyebben igazítható a lap, teljes felületén felfekszik, elosztva a terhelést, így hiába vékony a burkoló lap, nem fog eltörni.
Használj fehér színű ragasztót, ha márvánnyal vagy üvegmozaikkal burkolsz!
A vastagágyú csemperagasztó az 1 cm-től vastagabb, nehéz, extra nagyméretű lapok terhelését is kibírja összeroskadás nélkül. Akár 2 cm vastag ragasztóágy is képezhető vele.
Remélem ezzel a bejegyzéssel segítettem egy kicsit eligazodni a csemperagasztók világában. Ha úgy találtál ide, hogy burkolás előtt állsz és válaszokat keresel, akkor bízom benne, hogy megtaláltad a válaszokat a bejegyzésben.
Ha maradt még kérdésed a „hogyan válasszunk csemperagasztót?” kérdéskörben, akkor a kapcsolat oldalon küldj nekem egy üzenetet és igyekszem mihamarabb megválaszolni azt neked!
Barátsággal.
Siposs Levente
felújítás szakértő
Üdvözlöm! Nekem fabrostone madrid 2 gipszkövem van. Az lene a kérdésem, hogy milyen ragasztót ajánlana hozzá?
Kedves Zsolt!
A Fabrostone gipsz burkolatokat a Fabro Fix ragasztógipsszel kell fölragasztani. Ám ilyet nem biztos, hogy könnyen talál, ezért érdemes lehet a Rigips Rifix nevű anyagára vadászni, vagy Baumit ragasztógipszre.
Fontos! A lapok hátulját először portalanítani kell, majd bekenni fél cm vastagon a ragasztógipsszel, erre jó lehet egy 10×10-es fogazott glettvas, és úgy ragasztani.
A lapokat pedig össze kell keverni, nem ugyanabból a dobozból sorban felragasztani, hanem egyet innen, egyet onnan.
Remélem tudtam segíteni, ha maradt még kérdése, keressen bátran!
Siposs Levente