Avagy mitől megy tönkre a legjobb laminált padló is 2-3 év alatt?
A legtöbben azt gondolnánk, hogy ha kiválasztottuk a laminált padlót, akkor azzal már meg is oldottuk a padlóburkolás kérdését a lakásfelújítás során.
Ám azt kevesen tudják, hogy a laminált padlóra írt garanciális idő csak akkor nyer értelmet, ha a padló megfelelő alátétlemezre van fektetve. Az alátétlemez kiválasztása olyan fontos, mint a ház építésénél az alap elkészítése.
Festőknél elterjedt mondás: „Futóhomokra sose fess!” Ez azt jelenti, hogy csak olyan felületre szabad festeni, ami kellően stabil. Ez igaz a padlóburkolásra is.
A laminált padló rétegrendje az alábbi:
- Sík, stabil és vízszintes aljzat (nedvességtől mentes): Tökéletesen síknak kell lenni a felületnek, ami azt jelenti, hogy 1 méteren maximum 3 mm szinteltérés lehetséges. A stabilitás meghatározza a padló élettartamát. Nem morzsálódik, nem hajlik.
Kapcsolódó termékeket itt találsz. - Párazáró fólia: Nem a festékboltban kapható legolcsóbb takarófóliáról van szó. A párazáró fóliának évtizedeken át be kell töltenie funkcióját. Ezt csak kellően vastag fóliával éred el, amit az illesztéseknél tökéletesen összeragasztasz a megfelelő ragasztószalag segítségével.Olvastam már pár helyen, hogy 10 vagy 20 cm-es átfedéssel kell rakni a párazáró fóliát, és az úgy rendben van. Aki ezt írta, az nem nagyon van tisztában a páratechnikával. A pára a legkisebb résen keresztül is megtalálja az utat. Ha nem ragasztod le az illesztést alaposan, akkor lehet az akár 100 méteres átfedés is, a pára át fog jutni rajta, és tönkreteszi a padlódat. Kihagyni végképp hiba: a garanciát azonnal elveszítetted.
Kapcsolódó termékeket itt találsz.
Így ne csináld! Nincs párazáró fólia és az alátétlemezek sincsenek összeragasztva. Láthatóan nem „kiemelkedő” a minőség 😂
- Alátétlemez: Görgess lejjebb a bővebb információkért.
Kapcsolódó termékeket itt találsz. - Laminált padló: Óriási a választék a laminált padlók világában. Ha még nem tudod hogyan válaszd ki a számodra megfelelőt, akkor olvasd el ezt a cikket: Hogyan válassz laminált padlót?
Kapcsolódó termékeket itt találsz. - Szegélyléc: A szegélylécek a laminált padló díszei. Választhatsz színben azonosat, vagy fehéret, esetleg festheted a fallal harmonizáló színűre.
Kapcsolódó termékeket itt találsz.
Lássuk hát, mit kell tudnia egy alátétlemeznek!
Az alátétlemeznek különböző tulajdonságai vannak, amiből előnyök vagy hátrányok származnak:
- jó hőszigetelő- vagy jó hővezető képesség
- vastagság
- sűrűség
- teherbírás
- hangszigetelés lefelé
- lépészaj csökkentő hatás
- aljzatkiegyenlítő hatás
- párazárás vagy páraáteresztés
- lerakás gyorsasága
A legnépszerűbb „alátétlemez” a polietilén habfólia. Volt. Ennek van ugyan némi kiegyenlítő hatása és valamennyi teherbírása is, de általában ellenőrizhetetlenek a műszaki adatai. Alacsony sűrűségük miatt idővel vagy nagy terhelés alatt összenyomódnak, és a laminált padlók lassan szétválnak az illesztésnél. Ezeket a habfóliákat én nem ajánlom alátétlemezként, bármennyire is olcsók. Beépítésével a laminált padló garanciája azonnal elveszett.
A padlófűtés léte vagy nemléte dönti el, hogy melyik kategóriából kell választanunk.
- Ha van padlófűtés akkor olyan lemez kell, ami nem jól hőszigetel, vagyis jó a hővezető képessége. Hiába választottunk olyan laminált padlót, ami mehet padlófűtésre, ha jó hőszigetelő anyagot rakunk a laminált alá, akkor jelentősen csökkentjük a hatékonyságát a padlófűtésnek. Ezért ilyenkor padlófűtéshez kifejlesztett alátétlemezre van szükségünk. Ezek alkalmazásával a fűtési költségen is spórolhatunk. Itt találod a legjobb alátétlemezeket padlófűtéshez.
- Ha nincs padlófűtés akkor pedig olyan lemez kell, ami jól hőszigetel, hogy a hideg aljzat miatt minél kevésbé legyen kellemetlen a padló tapintása, de főként csökkentsük a meleg-, így az energia, tehát a pénz elveszítését a padlón keresztül. Ezeket az alátétlemezeket itt találod.
Eldöntöttük, hogy melyik úton indulunk el az alátétlemez kiválasztásához, innentől kezdve egyszerűsödik a helyzet. Nézzük milyen igényeink vannak még a padlóval szemben.
1. VASTAGSÁG
Padlófűtés esetén érdemes vékonyabb lemezt választani. Általában elmondható, hogy minél vastagabb a lemez, annál jobb a hőszigetelő képessége, ami a padlófűtés hatékonyságát csökkenti.
A laminált padlók alátétlemezeinek vastagsága azonban nem széles határok között mozog. Általában 2-5 mm közötti vastagságról beszélünk.
Padlófűtés esetén válassz vékonyabbat, ha nincs padlófűtés akkor pedig vastagabbat!
Az alátétlemezeket mindig egymás mellé kell illeszteni, sosem szabad átfedéssel fektetni. Az illesztéseknél össze kell ragasztani.
2. SŰRŰSÉG
Az alátétlemez sűrűsége (súlya, tömege, kg/m3) fogja elsősorban meghatározni annak ellenállóképességét és teherbírását. Minél nagyobb a padló alátét sűrűsége, annál kisebb esély van a súly alatti deformálódásra.
Egy jó minőségű laminált padló elbírja akár a zongorát is. Ám ha gyenge alátétlemezen fekszik, akkor rövid idő alatt el fogja veszíteni a teherbírását, és be fog nyomódni a lábak alatt. Ettől kezdve pedig az illesztések el fognak válni, és a padló tönkre megy. Ha teheted válassz minél nagyobb sűrűségű alátétlemezt.
- Legalacsonyabb sűrűsége az XPS alátétlemezeknek van 40 kg/m3.
- Négy és félszer nagyobb sűrűségű a parafa, de kevésbé jó hőszigetelése van. 180 kg
- Több, mint 20x nagyobb sűrűségű a világ egyik legjobb alátétlemeze a Profi Floor Extreme a maga 875 kg/m3 teljesítményével.
3. TEHERBÍRÁS
A sűrűség és a teherbírás gyakran kéz a kézben járnak, de előfordul, hogy kisebb sűrűségű anyag viszonylag nagy teherbírással rendelkezik.
Szinte nincs olyan helyiség, ahol ne tennéd ki nagyobb terhelésnek a padlót.
Képzeld el, hogy a hálószobádban van egy francia ágy. (Lehet, hogy el sem kell képzelni, mert tényleg van :-))
Arra ráfeküdtök ketten, és esetleg még hancúroztok is egy kicsit. Kettőtök súlya átlagos esetben 140 kg körüli. Az ágy súlya kb. 60 kg. 200 kg súllyal nyomódik az ágy négy lába a padlóra. Lábanként 50 kg. 4×4 cm-es láb esetén 16 cm2. 31.250 kg. Tudom, ez extrémen hangzik, és a laminált padló is jelentősen elosztja ezt a terhelést.
Ám a Profi Floor Extreme burkolat nélkül is kibírná.
- Legalacsonyabb teherbírása a Silverline farost alátétnek van: 1 tonna/m2. Cserébe azonban fantasztikus lépészajcsökkentő képességgel van megáldva.
- 5-7 tonnát bírnak az XPS alátétlemezek négyzetméterenként.
- 9 tonna a parafa alátétlemez teherbírása.
- A pálmát viszi a Profi Floor Extreme a maga 30 tonnás teherbírásával.
4. HANGSZIGETELÉS LEFELÉ
Ha a burkolandó helyiség alatt lakótér van, akkor érdemes a hangszigeteléssel is foglalkozni.
A profi padlóalátéteken a gyártók jelzik, hogy mekkora hangszigetelési képessége van az adott alátétnek. Ezt a képességet decibelben mérik, jele a dB.
Minél magasabb ez az érték, annál jobb lesz a kész padló hangszigetelő képessége lefelé. Profi Floor XPS 5 mm Puzzle viszi a prímet ezen a területen.
5. LÉPÉSZAJ CSÖKKENTŐ KÉPESSÉG
Ha azt szeretnéd, hogy a lépészajok minél csendesebbek legyenek (kevésbé kopogjanak a cipők a padlón), de ragaszkodsz a laminált burkolathoz, akkor olyan alátétlemezt kell választani, ami ebben erős.
- A leggyengébb lépészajcsökkentő hatása a parafa alátétnek van, 5% körüli.
- Ezután a különböző jó minőségű XPS alátétlemezek következnek 8-13% körüli lépészajcsökkentő képességgel.
- Lényegesen jobb teljesítményű a Silverline farost alátétlemez 25%-kal.
- A lista élén pedig nem véletlenül a világ egyik legjobbja a Profi Floor Extreme foglal helyet a maga 39%-os lépészajcsökkentő képességével.
Ha pedig a lépészajcsökkentés kritikus prioritás számodra, akkor el kell gondolkodni a padlóburkolat típusváltáson, és körülnézni az ásványkompozit, vagy másnéven Ceramin burkolatok világában. Ezen a felületen magassarkúban is úgy közlekedhetsz, akár egy macska.
6. ALJZATKIEGYENLÍTŐ HATÁS
Alapfeltétel a padló burkolásakor, hogy vízszintes és egyenes aljzatunk legyen. 1 méteren maximum 3 mm szinteltérés lehetséges. Ám ezeket a kis egyenetlenségeket is célszerű kiegyenlíteni, amire a laminált padló alátétlemezek többsége képes.
Az XPS alátétlemezek akár 4 mm aljzatkiegyenlítő hatással is bírnak, így bőven tudják a 3 mm-es maximumot. A keményebb és vékonyabb keresztmetszetű anyagok 1-2 mm-t tudnak, a többi az aljzatkiegyenlítő feladata.
7. LERAKÁS GYORSASÁGA
Nem utolsó szempont a lerakás gyorsasága.
Nem mindenkinél fontos, de ha neked igen, akkor olyan laminált padló alátétlemez választását kell megfontolni, ami egyben párazáró rétegként is funkcionál. Ebben az esetben ugyanis egy munkamenetben tudod kivitelezni a párazáró fólia- és az alátétlemez fektetését. Csak az illesztések összeragasztásával kell időt töltened, amit a párazáró fólia fektetésénél is meg kellene csinálni.
Szintén rövidíti a lerakás idejét, ha a lemezek úgy vannak kialakítva, hogy azok tökéletesen illeszkednek egymáshoz, mint pl. a Profi Floor XPS 5 mm Puzzle.
Remélem ezzel az 5 perces gyorstalpalóval segítettem neked, hogy ki tudd választani Neked melyik a legmegfelelőbb alátétlemez.
Barátsággal
Siposs Levente
felújítás szakértő
A tartós lakásfelújítások támogatója