A nagy felületek festéséhez legtöbbször festőhengert használunk. Lássuk, hogy válasszuk ki a megfelelőt!
Ha Te ezzel a szöveggel mész be a festékboltba, akkor ezt a cikket nem neked írtam:
- 25 centis hengert szeretnék, 8 mm-es lyukátmérővel, vastagított maggal, lehetőleg 56 mm-es legyen, mert az jobban gördül, 12 mm-es szálhosszal mert közepesen érdes falat szeretnék festeni. Az anyaga termofúzionált poliakril legyen, mert nem jó, ha a varrás miatt „zakatol” a falon, és a poliakril könnyen tisztítható, de sok festéket tud felvenni.
Ja, és legyen lekerekített az éle, hogy ne húzzon csíkot! Köszi
Biztos nagyot nézne a festékboltos, ha bemennél hozzá, és így felelnél arra a kérdésre, hogy „Milyen festőhengert szeretne?” 😀
Már nem emlékszem hány éves lehettem, amikor először vettem a kezembe festő hengert, de biztosan nem voltam még 20. Arra emlékszem azonban, hogy már akkor is teddy hengernek hívtuk, és ez a név azóta is használatban van.
Akkoriban nem volt még ekkora árukínálat, és az internet sem létezett, ahol tájékozódni-, vagy összezavarodni tudtunk volna.
Néhány féle hengert lehetett kapni a festékboltban:
- kicsit
- nagyot
- rövidszőrűt
- meg hosszúszőrűt
Így nem esett nehezünkre a választás.
Azóta a helyzet nagyon megváltozott. Egyrészről a választék szinte végtelen, ismerek olyan webáruházat, ahol az összes tartozékával együtt közel öt oldalt tesz ki a hengerek kínálata az összes tartozékával, ha 96-ra állítod az oldalanként megjelenítendő termékek számát. Az barátok között is majdnem 500 termék.
Szerintem ekkora választékra még a legfaxnisabb festőnek sincs szüksége. Arra jó lehet, hogy ha pontosan meg tudod határozni, hogy mit szeretnél, és jól működik a keresője, akkor nagy eséllyel megtalálod amit akarsz.
Arra viszont nem jó, ha festeni akarsz, és festőhengert keresel.
Mivel azonban még egy átlagos festékboltban is komoly a kínálat ebből az eszközből, úgy gondoltam érdemes összegyűjteni pár gondolatban, hogy mire érdemes odafigyelni, mielőtt kiválasztod a számodra megfelelő teddy hengert.
A következőkben megvizsgáljuk a festőhengerek tulajdonságait. Utána a tulajdonságokból fakadó előnyökre és hátrányokra próbálok rámutatni, hogy ne találomra válassz, ha arra kerül a sor.
Méretek
Az alábbi méret paraméterek különböztetik meg a festőhengereket egymástól:
Hosszúság
Ez a henger hosszát, vagy szélességét jelenti. Minél hosszabb a henger, annál nagyobb felületet tudsz lefesteni vele egy menetben, tehát a hosszabb henger termelékenyebb, a nagyobb felülethez ilyet kell választani. A nagy henger mellé érdemes egy ugyanolyan kicsit is keresni, mert a szűkebb helyekre a nagy nem fog beférni.
Magátmérő
A festőhenger átmérője jelentősen befolyásolja a használhatóságát. Minél nagyobb az átmérő, annál jobban gördül a felületen, és kevésbé csúszkál. Egy kis átmérőjű hengerrel csak kenegetni fogod a festéket a falon, és hamar fel fog menni a pumpa benned.
48 mm és vastagabb már jónak mondható.
Szálhosszúság

Rövidszőrű velúr henger

Közepesszőrű poliamid festőhenger

Hosszúszőrű cérnahenger
A teddy henger szálhosszúsága meghatározza azt, hogy mennyi festéket képes egyszerre magában tartani, és milyen érdes- ill. durva felületen fogsz boldogulni vele.
10, 12, 18, 20, 25 és 28 cm hosszú hengerek a járatosak.
Egy 4-5 mm-es velúr hengerrel csak teljesen sima felületet tudsz festeni, és gyakran bele kell mártani a festékbe.
9-15 mm között már érdesebb, kicsit durva felületet is lehet festeni, és sokkal több festéket tud megtartani.
A 18-21 mm-es hengerekkel lehet a legdurvább – általában homlokzati felületeket festeni, és nagyon sok festék „beléjük fér”. A sok festék azonban elkerülhetetlenül fröcskölni is fog. Ezeknél a festőhengereknél már számolni kell azzal is, hogy a sok festék miatt elég komoly súlyuk is van. Ha ilyet veszel a kezedbe először, estére biztosan lesz izomláz a válladban.
A mennyezetet célszerű 9-12 mm körüli szálhosszúsággal festeni, hogy ne akadjon ki a karod estére, és az arcod ne legyen tele a mennyezet színével megegyező szeplők tömegével.
Lyukátmérő
Ez mutatja meg, hogy milyen nyelet használhatsz hozzá. Általában elmondható, hogy a jó minőségű nagyobb hengerek 8 mm-es nyéllel használatosak, a kicsik pedig 6 mm-essel.
Palást fajták
Cérnaghengerek
Ezek úgy néznek ki, mintha cérnából lennének. Kicsit struktúrálják a felületet, ami azt jelenti, hogy a festett felület picit „ragyás” lesz. Ezekkel lehet jól festeni a durvább felületeket.
Sűrűn tömött hengerek
Ezekkel szép sima felület készíthető feltéve, hogy az alapfelület is elég sima.
Velúr hengerek
Ezekkel a sűrű festékeket lehet jól felhordani. Ezt válaszd akkor, ha ún. „egyrétegű” festéket fogsz használni. Ilyenek a most nagyon divatos gyárilag előre kevert, színes- dobozos festékek.
A rövid szőr miatt viszonylag alacsony a festék felvételi képességük, de az a festék amelyik jól fed, az kiadós is egyben.
Szivacs hengerek
Ezeket lakkozó hengernek is nevezik. Lakkok és zománcfestékek felvitelére valók.
Különleges kialakítású teddy hengerek
Csőfestő henger
A csőfestő henger három kicsi henger egymás mellé sorakoztatva, és a nyél ívesen hajlított. Így ez a három kis henger gyönyörűen eloszlatja a festéket a kisebb átmérőjű csöveken.
Sarokfestő henger
Ez egy olyan henger, ami annyira keskeny, hogy már inkább kerék. Ezzel be lehet juttatni a sarkokba a festéket, és nem kell ecsettel bíbelődni.
Öntöltő, tartályos henger
Az öntöltő kifejezés csak félig igaz, de azért ez egy nagy találmány.
Van ezek között is igazi bóvli 5.000,- Ft-ért. Orrán-száján jön a festék, nagy szívatás.
Amelyik azonban jól működik az óriási ötlet. Tényleg haladós, komoly felületeket tudsz lefesteni vele egyszerre még akkor is, ha nem vagy gyakorlott.
Ez úgy működik, hogy a henger nyele egy szivattyú. Egy kis cső van a henger egyik oldalán elhelyezve, amit a festékes vödörbe, vagy dobozba kell irányítani. Ezután a nyelet kifelé húzva (vannak elemmel működők is!) a nyélbe szivattyúzod a festéket egy egyszerű mozdulattal.
Ezután kiemeled a festékből úgy hogy ez a kis cső darab a vödrön marad, és a falhoz nyomva elkezded gurítani a hengert. Az egyik kezednél lévő pumpát megnyomva a festék a nyélből a hengerbe áramlik, és a szőrzet alatt kiképzett kis lyukakon kiáramlik a felületre. Ezután mindig csak pumpálnod kell egyet, amikor a normál hengert újra be kellene mártanod a festékbe. Amikor kiürül a nyél, ismét teleszivattyúzod, és folytatod ahol abbahagytad.
Ennek a hengernek a tisztítása azért kissé komplikáltabb, mint egy hagyományosé, de egy teljes lakás kifestése esetén nagyon hatékony, ha nem sokféle színt használsz.
Itt egy rövid kicsomagolós videó erről, igaz angol nyelven, de érdekes: Öntöltő (tartályos, vagy automata) festő henger
Festhető felületek
A festendő felületek is meghatározzák, hogy milyen hengerre lesz szükséged. A nagyon sima felületekhez rövid szőrű hengert kell használni, 5-9 mm körülit.
Az érdesebb felületekhez közepes szőrhosszúság dukál, 12-15 mm.
A durva felületkehez (általában homlokzatok, kőpor- vagy nemesvakolatok átfestése) a hosszú szőrű hengerek a jók, 18-22 mm. Ráadásul a durva felületek festéséhez találták ki a párnázott hengereket. A párnázott teddy hengerek a puha szerkezetük miatt sokkal jobban kitöltik a struktúrált felületet, így alaposabban teríthetőek el velük a festékek.
Ha struktúrált homlokzatot festesz, 18-22 mm szálhosszúságú, párnázott hengert válassz!
Mintázat, csíkozás
Mintázat, rajzolat vagy csíkozás?
A Mintás Teddy henger kifejezés inkább olyan hengert takar, aminek a felülete dombornyomott, és minták felvitelére alkalmas. Ezek gumiból készülnek, és úgy működnek, mint gyerekkorunkban a nyomda játék, csak ennek a nyomtató felülete körbe fel van tekerve a hengerre, így nyomtatod vele a mintát a falra. Használata komoly gyakorlatot igényel, hogy a minták ne csússzanak egymásba, és ne halványodjon el a sor végére.
A hengerek mintázata, rajzolata vagy csíkozása azért kerül a hengerre, mert így könnyebb megállapítani, hogy mikor kell újra bemártani. Szerintem azonban ez érezhető a festés közben is, amikor már nem visz fel a felületre elegendő festéket.
Van gyártó, akinél a rajzolat irányának és számának jelentése van, pl. a spirálisan körbefutó, egy, kettő vagy három csík. Mivel azonban ez nem egy általánosan elfogadott szabvány, és sok henger egyáltalán nem csíkos, így erre nem nagyon érdemes hagyatkozni. Inkább olvasd el, hogy mit festhetsz vele, és mik a paraméterei!
Teddy henger kiegészítők
A nyél
A festőhengert csak nyéllel együtt tudod használni. A nyélre passzosan illeszkedik, tehát kis erőkifejtéssel tudod rá felhúzni, vagy levenni. Ha rajta van a nyélen, akkor viszont nem szorul, hanem könnyedén fordul el rajta.
Általában elmondható, hogy a nyél sokkal olcsóbb, mint a henger.
A hengert tartó rész mérete szerint van 6 és 8 mm átmérőjű. A komolyabbak és a nagyobbak 8 mm-esek, a kisebbek pedig 6.
További méret és forma szerinti különbségek is vannak: hosszabb és rövidebb nyakú, ill. különböző fogantyúval ellátott nyelek is. A fogantyú kialakítása is fontos lehet, mert ebbe fogsz kapaszkodni egész nap, de sajnos ezekből nincs túl nagy választék. A Soft, il. ergonómikus kialakításúak jobbak.
A fogantyú általában üreges, és befelé kúpos kialakítású. Ez azért van, hogy a nyél hosszabbítóra rá tudd tenni.
Lehúzó rács
Ezeket a festékes vödörbe kell helyezni. Használatuk elengedhetetlen, mert amikor a hengert belemártod a festékbe, akkor azon annyi festék van, hogy orrán-száján csepeg. A lehúzórácson meghengergeted kétszer-háromszor, utána már kiemelheted a vödörből, és gurigázhatsz a falon.
Festéktartó tálca
Ez egy olyan tálca, aminek az egyik felébe festéket tudsz tölteni (kis mennyiséget). Ebbe mártod a hengert, majd a másik felén, ami nem ér bele a festékbe (mint a tó partja) gurigázol vele egy kicsit. Így lejön róla a fölösleg.
Teddy henger hosszabbító
Nem mindig kell létra. Ha van otthon Teddy henger hosszabbító, akkor erre ráhúzod a Teddy henger nyelet és máris eléred vele a plafont.
Ezekből van egyszerű, mint egy seprűnyél, és komolyabb ami teleszkópos. Lehetőleg erős alumíniumot válassz!
Plusz egy vödör
A boltban megvásárolt festékkel tele van a vödör amiben hazavitted. Abba nem fogsz tudni beletenni egy lehúzórácsot, mert nyakig el fog merülni. Ezért célszerű venned még egy vödröt, hogy a festéket ketté tudd önteni, és úgy már bele fog férni a rács is és a henger is.
Teddy henger Használata
Használatbavétel előtt érdemes a hengert kimosni, hogy azok a szöszök, amik a gyártás során még rajta maradtak, lejöjjenek. Kellemetlen, mikor elkezded a festést, és a felületbe beleragadnak a henger apró részei, szöszei.
A jobb minőségű hengerek is szöszölnek picit az elején.
Ha kimostad, pörgesd ki belőle a vizet alaposan, aztán gurigázz vele egy kicsit egy tiszta nedvszívó felületen, vagy csak simán akaszd fel a nyelénél fogva, hogy kiszáradjon. Ha vizes festéket fogsz használni, akkor nem baj ha picit nedves marad a henger.
Következhet a festés.
Kinyitod a vödröt és felkevered a festéket. Néha elfelejtik a felkeverést. Ez azért probléma, mert a színező pigmentek és a töltő anyag is leülepedhet egy kicsit az aljára. Vagy a festékboltban nem keverték össze a színező pigmenteket a festékkel. Ezt a hiányosságot megszüntetheted a felkeveréssel, és egységessé teszed a festék színét.
Ha kész, beleteszed a lehúzórácsot, és a hengert félig belemártod a festékbe. Nem kell könyékig elmerülni benne! Utána párszor meghengergeted a lehúzórácson, és újra bemártod. Ezt azért érdemes az elején megismételni, hogy a henger palást feltöltődjön festékkel, de ne hagyj sok festéket benne, mert különben még a könyöködön is csöpögni fog.
Tele a hengerünk, mehetünk a falra.
Egyszerre 1-2 m2 felületet fess! Gurigázz vele W alakban, aztán ugyanezt vízszintesen is. Így megfelelően eloszlatod a festéket a felületen.
Nem kell túl gyorsan tolni, mert akkor a pörgés miatt fröcskölni fog, hiába van rajta kevés festék.
Ha csúszkál a felületen a henger, akkor vagy túl sok a festék rajta ill. benne, vagy kicsi az átmérője, ezért nem gurul rendesen.
Amikor úgy érzed már kifogyott belőle a festék (a csíkos hengereken már elég jól látszanak a csíkok) akkor lassan elemeled a faltól, így nem fog nyomot hagyni.
Újra mártod, újra lehúzod a felesleget, majd folytatod ott, ahol abbahagytad. Figyelj, hogy az előző és az újonnan festett mezőket szépen összedolgozd!
A hosszabbító nyél használata mindig jó ötlet, mert egyrészt távolabb leszel a hengertől, kevésbé fröcsköl rád a festék, másrészt fel fogsz érni vele a plafonig, nem kell a létrán szaladgálni.
Tisztítás, tárolás
Használat után két lehetőséged van.
Ha 1-2 napon belül fogod folytatni a festést, akkor nem kell elmosni a hengert, elég ha kitekered belőle egy kicsit a festéket.
- Hagyd benne a lehúzórácsot a vödörben
- tedd a rácsra a hengert úgy, hogy ne érjen bele a festékbe
- takard le a vödör száját egy alaposan benedvesített törülközővel
- Húzd bele az egészet egy nagy kukás zsákba, aminek a száját be lehet kötni.
Két nap múlva kicsomagolod, és ott folytatod ahol abbahagytad.
Ha tudod, hogy nem fogod már használni a hengert, vagy másik színt akarsz vele festeni, akkor alaposan ki kell mosni. A hengert annyira ki lehet és kell mosni, hogy teljesen tiszta víz jöjjön belőle a mosás végén.
Ehhez először használj vödröt! A vödörbe tegyél tiszta vizet, és a belemártott hengert alaposan nyomkodd ki. Ezt kétszer csináld meg, és jöhet a fürdő bő folyó víz alatt. Addig forgasd és mosogasd a hengert, amíg teljesen tiszta vizet nem kapsz.
Ha készen vagy, alaposan pörgesd ki belőle a vizet, és egy jó nedvszívású felületen (pl. törülköző) gurigázz vele egy kicsit. Utána akaszd szögre, és kész. Ne tedd zacskóba, mert berohadhat, vagy penészes lesz. Ha nem akasztod fel, hanem leteszed valamire, akkor egy idő után azon a felületen meg fog változni a keresztmetszete, amin felfekszik, és a következő használatnál zakatolni fog a falon, mint egy defektes úthenger.
Sokan keresnek az interneten Teddy henger mosót. Én még ilyet nem láttam, ha Te tudsz róla, hogy létezik, küldj róla nekem valamit, mert érdekel J
Ha idáig eljutottál, akkor téged tényleg nagyon érdekel a festőhenger téma. 15 perc alatt szereztél egy olyan tudást, amivel megspóroltál pár órát, és megértetted miért is ez az elképesztő kínálat a neten, és pontosan tudod mire van szükséged.
Jó festést és lakást kívánok,
Siposs Levente
felújítás specialista
Szia!
Wow, nagyon sokat segített ez a kis írás. Nagyon szépen köszönöm! 🙂
Szia!
Nagyon köszönöm a visszajelzést, és örülök, hogy tudtam segíteni.
Szia!
Újdonsült karbantartó vagyok egy iskolában. Nagy segítség számomra ez az érthető”útmutató”!
Köszönöm!
Most látom,hogy több írásod is van,szorgalmasan fogom őket megtanulni!
Minden jót kívánok!
Laci bácsi.
Kedves Laci bácsi!
Nagyon örülök, ha hasznát veszed az írásaimnak.
Ha kérdésed van, és nincs itt a válasz, akkor írj e-mailt, igyekszem válaszolni.
Üdvözlettel:
Siposs Levente
Szia!
Most olvastam el ezt a cikkedet! Én találtam teddy mosót a praktikerben!
EASYWASH FESTŐHENGERMOSÓ SZETT néven megtalálod a neten!
Igazából kíváncsiskodnék, hogy mit jelentenek a különböző színek a hengeren? Van egyáltalán jelentősége?
Köszönöm a válaszod!
Balázs
Szia Balázs!
Ez marha jól hangzik, nagyon hasznos eszköz lehet, ha működik. Vettél ilyet? Próbáltad?
A színek a hengeren csak indikátorként szolgálnak: ezek segítségével meg tudod állapítani a tisztaságuk és az elhasználódásuk állapotát.
A gyártók pedig a saját termékeik megkülönböztetésére használják.
Köszönöm a gyors választ!
Még nem vettem!
Első körben szeretném kipróbálni, hogy mennyire hatásos a fúrószárra húzott henger vödör tisztavízben való kipörgetése. Ha az teljesen működőképes, akkor lehet felesleges is (ha az árát nézzük)Viszont, ha sokkal egyszerűbb és gyorsabb verzió akkor mindenképp kipróbálom!
Ha lesz próba akkor mindenképp írom majd a tapasztalatokat! 😉
Kíváncsi vagyok a fúrószáras megoldásra is.
Várom a tapasztalatokat. Előre is köszi.