Talajcsere tudnivalók
Az év eleji kerttervezés egyik fontos fázisa az ültetési terv készítése, vagyis annak eldöntése, hogy milyen típusú növények kerülnek majd a kertbe. A skála széles, a vidám színes virágoktól a zöldségeken és fűszernövényeken keresztül, a díszcserjékig vagy gyümölcsfákig terjedhet a lista. Bármilyen összeállítás mellett döntünk, az egyik legfontosabb tényező a talaj megfelelő minőségének biztosítása, hiszen előnyös termőközeg nélkül egyik növény sem cseperedik kielégítően.
A tervezési fázis egyik fontos lépése tehát a talajminőség ellenőrzése, melyre egyszerű módszerek kínálkoznak. Egy langyosabb napon, mikor a föld már felengedett, vizsgáljuk meg kerti talajunkat, de ne csak egy helyen, hanem a birtok több részén, különösen ott, ahol új ültetést tervezünk. A talajt kézbe véve az a jó, ha enyhén nyirkos, nem porzó, könnyen morzsolható, rögökre széteső állagú. A könnyen szóródó, laza szerkezetű talaj ugyanúgy nem ideális, mint a gombóc formában maradó, nehezen szétmorzsolható föld. A vízelvezetési tulajdonságot egy vödör víz kiöntésével vehetjük szemügyre. Ideális, ha a víz nem tűnik el azonnal, de lassan a talajba szivárog, és pár perc múlva már csak nedves folt jelzi a helyét. Kötött, agyagos a talaj, ha a víz szétterül és tartósan a felszínen marad, laza és homokos, ha szinte azonnal eltűnik, és nyirkos foltot is alig hagy.
A legtöbb növény számára tehát az átlagos, porhanyós, tápanyagokban dús közeg a megfelelő, ám nem minden kertben találni ilyet. Aggodalomra semmi ok, a talaj ugyanis viszonylag egyszerűen feljavítható, mégpedig részleges vagy teljes talajcserével. A talajcsere során a kerti föld felső rétegeinek teljes eltávolítása és pótlása történik, a művelet a probléma súlyától függően érintheti csupán a növények által használt egy-két arasznyi mélységű réteget, de olykor (például szennyezett vagy extrém rossz minőségű talaj esetén) akár 70-80 centiméter mélyre ható földcserét is jelenthet.
A talajcserére a tél vége vagy a tavasz legelső hetei a legalkalmasabbak, hiszen ez az időszak holtszezont jelent a növénynevelésben, vagyis nem kell felszámolni sem a veteményest, sem a díszágyásokat, hogy elvégezzük a talajcserét. A művelet egyszerűbb esetekben elvégezhető házilag is, ha például sekélyebb rétegeket érintő cseréről van szó. Ásóval és lapáttal távolítsuk el a kívánt mélységben a jelenlegi közeget, majd egyszerűen pótoljuk új, friss földdel. Érdemes zsákos termőföldet használni, melyet akár nagyobb mennyiségben is megrendelhetünk például házhozszállítással. A zsákos föld előnye, hogy mentes gyomkezdeményektől, talajlakó kártevőktől, így hatalmas előnnyel indíthatjuk a növénynevelést. A kisebb arányú talajcserét egészen kis léptékben is lehet végezni, például egy-egy díszágyásnál vagy a konyhakert kisebb részén, bárhol, ahol a növények egyedi igényei miatt szükség van rá.
Virágföld országos házhozszállítással
Egyes dísznövények például a savanyú talajt kedvelik, így számukra akár 1-2 nm-es részen is érdemes kicserélni a közeget. Zöldségek esetében is előfordulhat, hogy a termeszteni kívánt faj igényei eltérnek a kerti talaj adottságaitól, nem feltétlenül azért, mert a veteményes földje rossz minőségű, hanem mert a kiszenelt zöldségfélék igénye attól eltérő. Ilyenkor is jó ötlet a megfelelő tulajdonságokkal rendelkező földtípust biztosítani.
Nagyobb arányú, mélyre ható talajcsere esetén gyakran földmunkagépekre van szükség, ilyenkor egy, a témában jártas kertészeti kivitelezőt érdemes megbízni. Utóbbi esetben a költségek magasak lehetnek, azonban a műveletre csak egyszer van szükség, utána pedig ideális körülmények között indulhat a kertépítés!
Nagy kiszerelésű virágföld házhozszállítással
Remek ötlet a talajcserével egy menetben vakondhálót is lefektetni. A vakondháló egy erős műanyag hálóféle, melyet a talajszint alá kell kihelyezni, hogy a későbbiekben a vakond ellen – egyedüli 100%-os hatékonyságú módszerként – védelmet nyújtson. A vakondháló lefektetése jelentős talajmunkákkal jár, ezért sokan nem is vágnak bele, ahol viszont talajcsere történik, ott hiba lenne kihagyni, hiszen a földmozgatás mindenképpen megtörténik, a háló lefektetése pedig gyors és egyszerű művelet. A vakondhálót főképpen gyepes felület alatt szokás alkalmazni, de mélyebbre helyezve díszágyásoknál is jó szolgálatot tesz.
Összefoglalva tehát, mikor lehet szükség a talajcserére? Elsősorban a talaj minőségi problémái esetén, például szélsőséges talajtípusok (erősen homokos vagy éppen túlságosan kötött, agyagos, esetleg köves, sziklás) esetén, vagy éppen sovány, tápanyaghiányos, termesztésre alkalmatlan talajnál, esetleg akkor, ha a földbe szennyezőanyag (vegyszer, olaj, káros építési törmelék) jutott. Nagyobb arányú (újra)füvesítés esetén is javasolt egy sekélyebb réteget érintő talajcsere, ez biztosíthatja a pázsit tartósságát, egészségét.