Átgondolt költségvetés készítése lakásfelújítás előtt olyan fontos, mint jóllakni bevásárlás előtt, és bevásárló listát írni.
Ezek nélkül valószínűleg sokkal többet fogsz költeni, mint szerettél volna, vagy egyszerűen nem marad pénzed befejezni.
Alig találkoztam olyan felújítással, ahol előre elkészített költségvetéssel dolgoztak volna.
Olyannal sokszor, hogy tudták előre, nem lesz elég a pénzük a befejezéshez. Azt gondolták, majd addigra kitalálnak valamit. Nem találtak ki. Úgy maradt…
Az nem költségvetés, hogy: „Háromszázezerből meg kell lennie!”
Ez sem az: „Meg tudja mondani valaki mennyibe kerül egy 54 m2-es panel teljes felújítása?” (www.gyakorikerdesek.hu tele van ilyen kérdésekkel, és az a megdöbbentő, hogy egy csomó önjelölt „szakértő” meg is mondja a tutit. Sajnos nem találják el.
A költségvetést nemcsak elkészíteni kell, hanem be is kell tartani. Ez a nehezebb része a dolognak.
Ha nem tartod be, akkor vagy sokkal többet fogsz költeni, mint amennyit megengedhettél volna magadnak, vagy nem fogod tudni befejezni a munkát. Mindkettő komoly következményekkel jár, ha nem áll rendelkezésre korlátlan mennyiségű pénz.
Először célszerű feltérképezni mennyi pénzt szeretnél- ill. tudsz a felújításra elkölteni.
- Saját erő (pénz a bankszámlán, párnahuzatba varrva, elásva a Bahamákon, stb.)
- Gazdag nagynéni hozzájárulása (nem hülyéskedek, gyakran hallok ehhez hasonlót).
- Lakáskassza megtakarítás.
- Nagyobb bevétel érkezése.
- Esetleg folyamatos kivitelezés a fizetésből.
Milyen anyagokat akarok?
- „Legolcsóbbat akarom mindenből!”
Erről azonnal megpróbálnálak lebeszélni. Az olcsó anyagok szinte mindig drágábbak a végén, mint azok amik már bizonyítottak. A legolcsóbb anyagok vadászatába hamar belefáradsz, és a reklamációk intézése csak azután következik. A Mapei egyik blogján olvastam: „Nem vagyok elég gazdag ahhoz, hogy olcsó anyagokkal dolgozzak”. - „Ár-érték arányban jót szeretnék.” Ez a legjobb választás, és a legkevesebb energiát viszi. Sőt meggyőződésem, hogy a végén ez kerül a legkevesebbe. Találd meg azokat az anyagokat, amik az igényeidet kielégítik, és olyan széleskörűen használják, hogy bőven van vevői vélemény.
- „Mindenből a legjobbat (legdrágábbat) akarom.” Ha fényűző akarsz lenni, akkor ez a Te pályád. Ám gyakran előfordul, hogy a csilli-villi külső, hulladékot takar. Ha egyedi megoldásokat akarsz, csak körül kell nézni, tele vannak a gyártók kreatív anyagokkal, csak találd meg azt aki tud is velük dolgozni. Lehet, hogy épp Te vagy az!
Ezután a „Tervezés” pontban felírt pontokat kell forintra lefordítani. Aztán az ajánlatok beérkezésével fixálni, és ragaszkodni hozzá.
Amikor mindent összeadtál, és kijött a végeredmény, akkor van még hátra egy lépés.
A kapott összeget szorozd meg 1,3-mal!
Nem elkeseríteni akarlak, hanem felkészíteni. Tízből kilencszer nem sikerül kijönni abból a költségvetésből amit leírnak. Sajnos kevesen tesznek bele tartalékot. Tartalék nélkül csak a Kormányok „tudnak” ga(rá)zdálkodni. (Sőt Ők akár mínusz tartalékkal is J). Az a tapasztalat, hogy ha nem hibázol nagyot, akkor 30%-on belül tudsz maradni, de az eredeti költségvetést mindenképp túl fogod lépni.
A költségvetés segít csökkenteni a stresszt, mert kordában tart és nagyjából tudod követni hol tartasz. Ha elcsúsztál a költekezéssel, lehet keresni olyan pontot ahol esetleg be tudod hozni. Ha nem figyelsz, a végén nagyot lehet koppanni.
Ahhoz, hogy tudd tartani magad a költségvetéshez, nagyjából tudnod kell hogyan válaszd ki a megfelelő anyagokat. Erről írok legközelebb.
Siposs Levente
felújítás szakértő
A tartós lakásfelújítások támogatója