Megjavíthatod TE magad az átázott épített zuhanykabint gyorsan és olcsón, újra burkolás nélkül.
Elképesztően lesújtó élmény, mikor észreveszed, hogy az épített zuhany külső falai nedvesek, esetleg válik le a festék és a vakolat a falak külső oldaláról, vagy ázik az alattad lakó vagy a saját pincéd. Az épített zuhanyzó felújítása lehet több hetes projekt, vagy néhány napos „kis” munka.
Ilyenkor mindenféle szörnyű gondolat fogalmazódik meg a fejedben:
- csőtörés van?
- tönkrement az összefolyó?
- nem jó a szigetelés?
- hogy lehet megjavítani?
- mennyibe fog ez kerülni?
Tudom, hogy ezekre gondoltál először, mert velem is megtörtént.
Ha a meglévő burkolatra egy új szigetelést és egy új csempe burkolatot teszel az kb. 150-200.000,- Ft munkadíjjal együtt. Kb. három hét a munka, ha találsz olyan kivitelezőt, aki hajlandó elvállalni egy ilyen „kicsi” feladatot, és képes úgy megcsinálni, hogy ne kelljen mindjárt azt is felújítani.
Képzeld el, hogy van egy olyan megoldás, ami nem kerül sokba, gyorsan meg lehet csinálni, és még Mekk Eleket sem kell hívnod, hogy megcsinálja csilliárd forintért.
A zuhanyzó felújítása csak akkor kezdődhet, ha megtaláltad a hiba helyét.
Az ilyen meghibásodásnak általában három fő oka lehet:
- csőtörés van
- nem jól lett megcsinálva az összefolyó
- nem jól lett megcsinálva a szigetelés
Van ezeknek egy közös pontja: valószínűleg a kivitelezés során lett elrontva, mert ezek olyan beépített anyagok, amik ha jól működnek eleinte, akkor sokáig kitartanak. Erre utal az is, ha a zuhanyzó elkészülte után 1-3 éven belül történik a dráma.
Gyakori eset az is, hogy 1-2 éven belül elreped a szilikon tömítés ami az épített zuhanyzó alja és a fal között van, és itt kezd elszivárogni a víz. Nem is lenne ezzel baj, ha jó lenne alatta a vízszigetelés.
A következő teszteket érdemes elvégezni:
- Mozgasd meg az összefolyót! Ha mozog, akkor mellette biztosan elszivárog a víz, azt újra kell csinálni. Jobb szakemberre bízni.
- Ha teheted pár napig ne használd a zuhanyzót! Most azt gondolod, hogy ez nem mindenki számára kivitelezhető, de ha elkezded a felújítást, akkor úgyis 4 naptól 4 hétig tarthat a munka. Ha 3-4 nap használatlan állapot után is ázik, akkor csőtörés van.
- Dugaszold be alaposan a lefolyót, és töltsd fel a zuhanyzó alját pár cm vastagon vízzel! Ha pár óra vagy nap alatt elszivárog a víz, akkor a szigeteléssel van a baj.
- Ha sem a vízvezeték, sem az összefolyó és a tálcából sem szivárog el a víz, akkor csak a bebetonozott csatorna marad. Nem kell mondanom, hogy ennek a kijavítása mivel jár…
Minket a 3. pont érdekel jelen esetben, és jó esélyed van rá, hogy nálad is ez történt.
A zuhanyzó felújítása az alábbi lépésekből áll idő ráfordítással (feltételezve, hogy fűtött helyiségről beszélünk, vagy nem tél van):
- Pár napig kerüld a zuhanyzó használatát, hogy minél jobban ki tudjon száradni (5 nap).
- Alapos tisztítás és zsírtalanítás. Ehhez használj valami brutál mosogatószert, vagy hígítót (2 óra). Ez feloldja az összes szennyeződést, de nem tünteti el. Vizes szivaccsal maradéktalanul le kell mosni a felületről, majd szárazra törölni.
- Ha megszáradt (2-3 óra szellőztetés mellett nyáron) tapadóhíd felhordása a csempére: alul és oldalt a csempe burkolás tetejéig ezzel az anyaggal: Baumit SuperPrimer vagy ezzel Mapei Eco Prim Grip (1 óra). Ezzel vidd fel: Festőhenger szivacsból, ez pedig a nyél hozzá: Festőhenger nyél
- Ha megszáradt (30 perc), a felületet folyékony fóliával vonjuk be amit itt találsz: Baumit Baumacol Proof, vagy itt: LB-Knauf Aquastop Plus és a hajlatokba, sarkokba hajlaterősítő szalagot ágyazunk, mondjuk ezt: Baumit Strap vagy ezt Mapei Mapeband, esetleg ezt LB-Knauf Aquastop Band. Ezeket az anyagokat két rétegben kell felhordani, a két réteg közötti várakozási idő 3-4 óra. Befejező réteg felhordása 24 óra múlva.
Ha nagyon sietsz, akkor használd ezt Mapei Mapelastic Aquadefense, mert a két réteg között csak 1 órának kell eltelnie, és a végső réteget már aznap (kb. 4 óra múlva) felviheted. - Befejező réteg: Coror Klórkaucsuk bevonat fehér vagy kék színben két rétegben. (3×1 óra)
- Tökéletes száradás 3 nap
Ezzel gyakorlatilag csináltál magadnak otthonra egy pici medencét 5 nap alatt. Többé nem fog elszivárogni a víz.
A meglévő csempe burkolat mintázata át fog látszani a felületen, de a felület úgy fog kinézni, mintha egybe öntötték volna.
Ha azt akarod, hogy a csempék ne látszódjanak, akkor a Proof helyett válaszd a Protect kenhető szigetelést, glettvassal vidd fel, mint egy glettet és úgy dolgozd el, hogy az anyag kitöltse a fugákat (így egy kicsit több kell belőle). Ezzel a szerszámmal gletteld: Glettvas rozsdamentes
Fontos megjegyeznem, hogy ezzel a megoldással nem egy újraburkolt zuhanyzód lesz. A meglévő burkolat kap egy fehér (vagy világoskék) bevonatot. Ha csempével burkolt zuhanyzóra vágysz, akkor ez nem a Te megoldásod. Ebben az esetben újra kell burkolni az egész épített zuhanyzót.
Egy 1 m2 alapterületű zuhanyzóhoz, ami a mennyezetig van burkolva, és egy oldalról nyitott, az alábbi anyagok kellenek:
- Baumit Superprimer 1 kg 2 db
- Baumacol Proof 7 kg 1 db vagy Protect 18 kg 1 db
- Baumit Strap 10 méteres 1 tekercs
- Coror Klórkaucsuk bevonat 0,75 literes 2 db
A felújításhoz szükséges anyagok 40-45.000,- Ft-ból megvásárolhatók.
Nagyon egyszerűen meg tudod rendelni az összes hozzávalót a Felújítás Webáruházban. Kezdd itt: Klórkaucsuk festék
Ha mégis úgy döntenél, hogy kivitelezőre bízod a dolgot, akkor előtte olvasd el ezt az anyagot, ingyen van: „Hogyan válassz kivitelezőt a lakásfelújításhoz úgy, hogy elkerüld az aknamezőt?”
Sok sikert kívánok a felújításhoz,
Barátsággal:
Siposs Levente
felújítás szakértő
A tartós lakásfelújítások támogatója
Jo napot, kérném a tanácsát. Szinte 2 éve költöztünk be az új építésű lakásunkba, ahol a földszinten és az emeleten is van beepített, tálca nélküli zuhanykabin.
Sajnos a fuga sok helyen ki jött, ott ahol a padló találkozik az oldalfallal. Vannak gipszkarton falak is a zuhanyreszben. Sajmos mint utólag kiderult, a kivitelezők nem használták semmilyen vizszigetelest, csak a flexibilis ragasztót es rá a burkatot.
Eddig meg nem láttunk elazast, viszont a kerdesunk az lenne, hogy ha a szilikonnal be húzzuk azokat a részeket, ahol a fuga ki jött az elegseges? Nem szeretnenk most a vadonatuj burkolatot lerombolni.
Van valami megoldás, ami hosszútávon megvedi a furdonket?
Nagyon köszönöm.
Orsi
Kedves Orsi!
Nagyon szomorú helyzet az amit ír. Biztos olvasta a cikkemet az átázó zuhanyzóról.
Szigetelés nélkül nem használható a zuhanyzó. Ha 2 éve költöztek be, akkor még kötelező jótállás köti a kivitelezőt. A hibát azonnal be kell jelenteni neki, és térítésmentesen ki kell javítsa.
Ha ez nem történik meg, vagy nem található a kivitelező, akkor peres úton nagyon hosszadalmas lehet behajtani a kár ellenértékét.
Márpedig ez a kár nem kicsi.
Sajnos a szilikon fugák visszahúzásával nem lehet ezt a problémát megoldani. A zuhanyzót szigetelni kell. Ha nem akarják elbontani a meglévő burkolatot, akkor arra lehet felvinni a kenhető szigetelést két rétegben, a sarkokba sarokerősítő szalagot helyezni. Ezután pedig újra burkolni a zuhanyzókat.
Ennél olcsóbb megoldás, de esztétikailag nem egyenértékű a cikkben írt módszer, amikor a vízszigetelés után nem csempe burkolatot kap a felület, hanem Klórkaucsuk medencefestékkel festik be.
Tudom, hogy nem jó hírt közlök, de erre nincs más megbízható megoldás. Remélem tudtam segíteni,
Barátsággal:
Siposs Levente